Co to stres? Stres to naturalna reakcja na zmiany i wyzwania. Nawet dobre lub ekscytujące zmiany mogą być stresujące.Trochę stresu może być pomocne, ponieważ daje motywację i koncentrację do stawiania czoła wyzwaniom i wykonywania zadań.Ale zbyt duży stres może być przytłaczający, utrudniając radzenie sobie z codziennymi zadaniami. Zbyt duży stres może wpłynąć na twoje ciało, myśli i uczucia. Może również wpłynąć na twoje zachowanie. Na przykład niektórzy ludzie, którzy są zestresowani, mogą jeść za dużo lub wpadać w złość. Zobacz tutaj.

Stres i ciąża

Czasami sama ciąża może być stresująca.Na przykład oczekiwanie i uzyskanie wyników badań przedporodowych może powodować stres. Jeśli przeszłaś leczenie bezpłodności lub doświadczyłeś poronienia lub śmierci dziecka, ciąża może być wymagająca fizycznie i emocjonalnie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Ciąża może również oznaczać wiele zmian fizycznych i emocjonalnych. Zmiany w ciąży mogą być jeszcze bardziej stresujące, jeśli ciąża była nieplanowana, ponieważ mogłaś mieć mniej czasu na przygotowanie się do tych zmian.Możesz również czuć się przytłoczony informacjami, radami i historiami od rodziny, przyjaciół i innych osób.

Inne zdarzenia i sytuacje, które mogą powodować wstrząsy emocjonalne i wysoki poziom stresu w ciąży, obejmują:

problemy finansowe

problemy w związku i/lub zerwanie

konieczność przeprowadzki lub proces przeprowadzki

bezrobocie lub konieczność zmiany pracy lub godzin pracy

inne dzieci, które potrzebują pomocy w przystosowaniu się do ciąży

choroba rodziny lub śmierć członka rodziny

smutek

uraz

Przemoc w rodzinie

problemy z alkoholem i innymi narkotykami

historia choroby psychicznej, lęku lub depresji.

Twój poziom stresu może być wyższy, jeśli kilka z tych rzeczy dzieje się w tym samym czasie. Rozpoznawanie stresu. Nie zawsze łatwo jest rozpoznać stres. Może to być coś, czego nawet nie rozpoznajesz, dopóki nie stanie się przytłaczające.Rozpoznanie i radzenie sobie ze stresem może być łatwiejsze, jeśli znasz rzeczy w swoim życiu, które mogą powodować stres, a także oznaki, że czujesz się zestresowany.

Te pytania mogą pomóc Ci dostrzec stres w Twoim życiu:

Czy często czujesz się zmartwiony lub zaniepokojony? Czy doświadczyłeś w swoim życiu dużo stresu, zanim zaszłaś w ciążę? Dobrym pomysłem jest bycie świadomym swoich emocji w czasach zmian, w tym ciąży.

Czy prowadzisz intensywne życie? Ciąża może być dobrym momentem, aby spróbować zwolnić tempo.

Czy w twoim życiu zachodzi wiele zmian? Czasami nawet pozytywne zmiany, takie jak awans w pracy, mogą być stresujące, jeśli musisz dokonać dużych zmian.

Jak się mają sprawy w twoim domu lub środowisku pracy? Na przykład, czy twój partner przeżywa trudny okres, czy masz problemy z dogadywaniem się ze swoim szefem? Czasami stres u ludzi wokół nas może utrudnić sprawę.

Możesz również zwrócić uwagę na te fizyczne i emocjonalne oznaki stresu:

dużo nerwowej energii – na przykład niemożność usiedzenia w miejscu lub uczucie zdenerwowania i „skoczenia”

szybki oddech lub uczucie szybszego bicia serca

kłopoty z relaksacją lub snem

wiele myśli krąży po Twojej głowie – na przykład myśli i zmartwienia dotyczące przyszłości

złe samopoczucie – na przykład bóle głowy lub inne bóle i bóle.

Dlaczego ważne jest radzenie sobie ze stresem w ciąży

Radzenie sobie ze stresem jest dobre dla twojego zdrowia i zdrowia twojego dziecka podczas ciąży i poza nią. Jeśli potrafisz radzić sobie ze stresem, możesz zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu i ryzyko problemów zdrowotnych w dzieciństwie, takich jak astma i alergie.

Ponadto, gdy radzisz sobie ze stresem, ciąża może być ogólnie bardziej pozytywnym doświadczeniem.

Jeśli masz pod kontrolą stres życiowy i stosujesz strategie radzenia sobie ze stresem podczas ciąży, możesz również lepiej radzić sobie z nowymi stresami po porodzie. Te nowe stresy obejmują brak snu i wyzwania związane z opieką nad noworodkiem. A dla niektórych nowych mam są to następstwa trudnego porodu i inne komplikacje. Wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem i ciążą. Oto kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie ze stresem podczas ciąży.

Zdrowie i styl życia

Wykonaj jakieś ćwiczenia, np. chodzenie. Oprócz obniżenia stresu ma ogólne korzyści zdrowotne.

Staraj się odpoczywać, gdzie możesz i unikaj rezerwacji zbyt wielu zajęć. Można położyć się na kanapie, zrobić sobie przerwę i zwolnić.

Wykonuj czynności, które cię rozpraszają lub angażują, takie jak czytanie, oglądanie ulubionego programu telewizyjnego, pieczenie, malowanie lub coś innego, co lubisz.

Postaraj się zdjąć z siebie presję, aby być doskonałym. Zaakceptuj, że robisz najlepiej, jak potrafisz. Staraj się nie martwić, jeśli sprawy nie wyglądają tak, jak chcesz – na przykład, jeśli w twoim domu jest bałagan.

Poproś o praktyczną pomoc lub powiedz „tak”, gdy ktoś oferuje praktyczną pomoc w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka.

Spróbuj jogi, medytacji, ćwiczeń oddechowych lub relaksacji. Jeśli nie możesz dostać się na zajęcia, możesz poszukać filmów online lub skorzystać z aplikacji na smartfona.

Rodzina i przyjaciele

Spędzaj czas z ludźmi które sprawiają, że czujesz się dobrze i pomagają odstresować się.

Poproś i przyjmij pomoc w sprawach, z którymi się zmagasz. Wsparcie osób z Twojego otoczenia może pomóc Ci w radzeniu sobie ze stresem.

Rozważ poproszenie kogoś o bycie „strażnikiem” – to znaczy, jeśli masz problem z odmową lub spowolnieniem, poproś partnera lub osobę bliską, aby odmówiła za Ciebie.

Nawiąż kontakt z innymi przyszłymi rodzicami – na przykład możesz użyć mediów społecznościowych, aby połączyć się z innymi rodzicami lub przyszłymi rodzicami.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Stres i ciężar”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.