Rola szpitali w katastrofie

Kiedy pierwszy deszcz zaczął padać w Houston w Teksasie w czerwcu 2001 roku, czy personel szpitala wiedział, że wkrótce zapewni opiekę setkom pacjentów bez prądu i bieżącej wody w zalanych budynkach szpitalnych?19 kwietnia 1995 r. personel oddziału ratunkowego przybywający na dzienną zmianę do 13 szpitali w Oklahoma City wiedział, że były żołnierz jechał wynajętym vanem wypełnionym 4000 funtów azotanu amonu w kierunku Budynku Federalnego Murrah i że wkrótce będą musieli się z nimi zmierzyć z 324 ofiarami bombardowania?

Czy w 1984 roku bywalcy restauracji w hrabstwie Wasco w stanie Oregon, wybierając jedzenie z barów sałatkowych, mieli jakiś pomysł, że wkrótce zostaną zbadani w szpitalach pod kątem obfitej, wodnistej biegunki z powodu celowego skażenia żywności przez kult religijny?Czy w marcu 2003 roku 11 pracowników służby zdrowia w Toronto, którzy opiekowali się pacjentami z objawami ze strony układu oddechowego, wiedziało, że wkrótce zostaną zakażeni ostrym zespołem ostrej niewydolności oddechowej (SARS)?Możemy być całkiem pewni, że żaden z nich nie wiedział. Kapryśny charakter katastrofy oznacza, że ofiary i ratownicy są generalnie przyłapywani na nieświadomości.

Ale wiemy kilka rzeczy.

Wiemy, że w tym roku będą huragany, tajfuny, tornada, trzęsienia ziemi, lawiny błotne, pożary i zamiecie śnieżne. Wiemy, że ludzie będą podnosić broń palną, robić bomby i zadawać ból i cierpienie innym. Wiemy, że będą ofiary w wypadkach kolejowych, samochody zgniatane w reakcjach łańcuchowych, zawalenia się budynków i eksplozje. Wiemy, że choroby zakaźne robią to, co robią najlepiej: rozprzestrzeniają się, chorują i zabijają. Wiemy, że terroryści nie zrezygnowali z brutalnych ataków. Wiemy, że u osób, które przeżyły wypadek i opiekunów, którzy odpowiadają na ich potrzeby, wystąpią objawy zdrowia psychicznego.

To szpital, będący sercem systemu opieki zdrowotnej, będzie przyjmował rannych, zarażonych, krwawiących, załamanych i przerażonych tymi wydarzeniami. Wiemy, że ofiary będą szukać ratującej życie opieki, pocieszenia i pomocy w szpitalach, ale wiele szpitali w USA nadal przygotowuje się na katastrofę tak, jakby jej nie przydarzyła. Jakie są różnice między szpitalem a szpitalem klinicznym

Pojemność szpitala w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 5700 szpitali, które tworzą zróżnicowaną mozaikę usług opieki zdrowotnej. Szpitale w USA różnią się znacznie w zależności od położenia geograficznego (miejskiego, podmiejskiego i wiejskiego); struktura finansowa i zarządcza (dla zysku, non-profit, prywatna, publiczna); rodzaj opieki (ogólne usługi medyczne lub opieka specjalistyczna, np. psychiatryczna lub pediatryczna); oraz przynależność rządowa (Departament Obrony, Administracja Zdrowia Weteranów lub Służba Zdrowia Publicznego). Każdy z tych szpitali może zostać wezwany do zareagowania na następną katastrofę lub może paść ofiarą katastrofy. Mężczyzna

Rola szpitala w społeczeństwie

Szpital miał niewielkie znaczenie w amerykańskiej opiece zdrowotnej przed wojną secesyjną. Tylko 178 szpitali istniało w 1873 r., kiedy przeprowadzono pierwsze badanie — w czasie, gdy żaden porządny dżentelmen ani dama nie zapuszczałby się do szpitala z wyboru.1 Mroczne praktyki medyczne z XIX wieku oferowały niewiele, czego nie można znaleźć w domach i lekarza mieli niewiele w swoim uzbrojeniu, aby zmienić przebieg choroby i urazu.

Jednak odkrycia i postęp naukowy to zmieniły. Skuteczne znieczulenie, antyseptyka chirurgiczna, antybiotyki, prześwietlenie i inne osiągnięcia sprawiły, że szpital stał się miejscem komfortu, nadziei i uzdrowienia. XX-wieczny szpital stał się wyrafinowaną instytucją finansową, rdzeniem edukacji medycznej i miejscem oszałamiającej wystawy technologicznej. Postęp medycyny oferował pomoc nie tylko przewlekle chorym, ale dawał nadzieję tym, którzy doznali ostrego urazu lub nagłego wypadku medycznego lub psychiatrycznego.Wpływ katastrofy na szpitale

Przeszłe wydarzenia rzucają światło na różnorodność i złożoność wymagań stawianych szpitalowi w czasie katastrofy:

Huragan Katrina. Powódź w następstwie huraganu Katrina w 2005 r. spowodowała kryzys w szpitalach w Nowym Orleanie, Luizjanie i Mississippi. Pacjenci i personel zostali uwięzieni w placówkach bez podstawowych usług, co spowodowało największą masową ewakuację szpitali w historii USA.

Powodzie spowodowane przez burzę tropikalną Allison w Houston w Teksasie. W czerwcu 2001 r. 3 stopy deszczu z tropikalnej burzy Allison spadły w rejonie Houston, powodując zalanie i całkowite zakłócenie usług Centrum Nauki Zdrowia Uniwersytetu Teksańskiego i stowarzyszonych szpitali klinicznych. Jeden ze szpitali, Memorial Hermann, doświadczył awarii każdego systemu szpitalnego. Awaria głównego i awaryjnego generatora energii oraz systemu łączności spowodowała, że personel nie mógł przyjść, odejść ani się z nim skontaktować. Awaria wodociągu i kanalizacja przestała działać. Przeprowadzono pionową ewakuację 570 pacjentów, a szpital zamknięto na 38 dni. Burza zalała obszar, który nie jest uważany za zagrożony2.

Northridge w Kalifornii, trzęsienie ziemi. Trzęsienie ziemi nawiedziło Northridge 17 stycznia 1994 r., uszkadzając wiele okolicznych szpitali. Sześć szpitali natychmiast ewakuowało pacjentów: cztery z nich ewakuowały wszystkich pacjentów hospitalizowanych, a dwa ewakuowały niektórych. Pięć placówek ewakuowało najpierw najciężej chorych, ale szósty, obawiając się nieuchronnego zawalenia się konstrukcji, ewakuował najpierw najzdrowszych pacjentów, aby umożliwić ewakuację największej liczby pacjentów w jak najkrótszym czasie. Placówka ta przeniosła 334 pacjentów z budynków na teren otwarty w ciągu dwóch godzin. Wszystkie szpitale używały improwizowanych urządzeń transportowych, w tym tablic, koców i materacy.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Rola szpitali w katastrofie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.