Porady dotyczące rzucania palenia

Papierosy – wskazówki, jak rzucić; Rzucanie palenia – wskazówki, jak rzucić; Tytoń bezdymny – wskazówki, jak rzucić; Rzucanie palenia – wskazówki; Rzucanie palenia nikotyny – wskazówki Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia. Istnieją również zasoby, które mogą Ci pomóc. Członkowie rodziny, przyjaciele i współpracownicy mogą być pomocni.

Aby jednak odnieść sukces, trzeba naprawdę chcieć rzucić palenie. Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci zacząć. Większość osób, którym udało się rzucić palenie, przynajmniej raz w przeszłości poniosła porażkę. Postaraj się nie postrzegać poprzednich prób rzucenia palenia jako porażki. Potraktuj je jako doświadczenie. Rzucenie palenia lub używanie tytoniu bezdymnego jest trudne, ale każdy może to zrobić.

Należy wiedzieć, jakich objawów można się spodziewać po rzuceniu palenia. Są to tzw. objawy odstawienia. Do typowych objawów należą: Intensywne pragnienie nikotyny Niepokój, napięcie, niepokój, frustracja lub niecierpliwość Trudności z koncentracją Senność lub problemy z zasypianiem Bóle głowy Zwiększony apetyt i przyrost wagi Drażliwość lub depresja Nasilenie objawów zależy od tego, jak długo paliłeś.

Liczba papierosów wypalanych każdego dnia również odgrywa pewną rolę

CZY CZUJESZ SIĘ GOTOWY DO RZUCENIA PALENIA? Po pierwsze, ustal datę rzucenia palenia. Jest to dzień, w którym całkowicie rzucisz palenie. Przed datą rzucenia palenia możesz zacząć zmniejszać ilość wypalanych papierosów. Pamiętaj, że nie ma bezpiecznego poziomu palenia papierosów. Wymień powody, dla których chcesz rzucić palenie. Uwzględnij zarówno krótko- jak i długoterminowe korzyści.

Określ, kiedy najczęściej palisz. Na przykład, czy masz tendencję do palenia, gdy czujesz się zestresowany lub zdołowany? Kiedy wychodzisz wieczorem z przyjaciółmi? Podczas picia kawy lub alkoholu? Kiedy się nudzisz? Podczas prowadzenia samochodu? Zaraz po posiłku lub seksie? Podczas przerwy w pracy? Podczas oglądania telewizji lub gry w karty?

Kiedy przebywasz z innymi palaczami? Powiadom swoich przyjaciół, rodzinę i współpracowników o swoim planie rzucenia palenia. Podaj im datę rzucenia palenia. Może to być pomocne, jeśli wiedzą, przez co przechodzisz, zwłaszcza gdy jesteś zrzędliwy. Pozbądź się wszystkich papierosów tuż przed datą rzucenia palenia. Wyczyść wszystko, co pachnie dymem, np. ubrania i meble. SPORZĄDZANIE PLANU Zaplanuj, co będziesz robił zamiast palenia w tych momentach, kiedy najczęściej będziesz palił.

Bądź tak konkretny jak to tylko możliwe

Na przykład, jeśli w przeszłości paliłeś pijąc filiżankę kawy, zamiast tego wypij herbatę. Herbata może nie wywołać chęci sięgnięcia po papierosa. Albo, gdy czujesz się zestresowany, zamiast palić papierosa, przejdź się na spacer. Pozbądź się papierosów w samochodzie. Zamiast nich połóż tam precle. Znajdź zajęcia, które skupiają twoje ręce i umysł, ale upewnij się, że nie są one obciążające lub tuczące.

Pomocne mogą być gry komputerowe, pasjans, robótki na drutach, szycie i krzyżówki. Jeśli zwykle palisz po jedzeniu, znajdź inne sposoby na zakończenie posiłku. Zjedz kawałek owocu. Wstań i zadzwoń do telefonu. Pójdź na spacer (to dobry sposób na odwrócenie uwagi, który również spala kalorie). ZMIEŃ SWÓJ STYL ŻYCIA Wprowadź inne zmiany w swoim stylu życia. Zmień swój plan dnia i nawyki. Jedz o innych porach, albo jedz kilka małych posiłków zamiast trzech dużych.

Usiądź na innym krześle lub nawet w innym pomieszczeniu. Zaspokajaj swoje nawyki żywieniowe w inny sposób. Zjedz seler naciowy lub inną niskokaloryczną przekąskę. Żuj gumę bez cukru. Ssij laskę cynamonu. Udawaj, że palisz papierosy przez słomkę. Zażywaj więcej ruchu. Spaceruj lub jeździj na rowerze. Ćwiczenia fizyczne pomagają zmniejszyć chęć palenia. WYZNACZ SOBIE JAKIEŚ CELE Wyznacz sobie krótkoterminowe cele rzucenia palenia i nagradzaj się, gdy je osiągniesz.

Codziennie odkładaj do słoika pieniądze, które zwykle wydajesz na papierosy. Później wydaj te pieniądze na coś, co lubisz. Staraj się nie myśleć o wszystkich kolejnych dniach, w których będziesz musiał unikać palenia. Traktuj to jako jeden dzień na raz. Jedno pacnięcie lub jeden papieros sprawi, że Twoje pragnienie papierosów stanie się jeszcze silniejsze. Zobacz na stronie https://zena-in.cz/clanek/koureni-uz-vyslo-z-mody-jak-se-ale-zavislosti-na-nikotinu-zbavit

Jednak popełnianie błędów jest normalne

Więc nawet jeśli wypalisz jednego papierosa, nie musisz sięgać po następnego. INNE WSKAZÓWKI Zapisz się do programu pomocy w rzucaniu palenia. Szpitale, wydziały zdrowia, domy kultury i miejsca pracy często oferują takie programy. Dowiedz się o samo-hipnozie lub innych technikach. Zapytaj swojego lekarza o leki, które mogą pomóc w rzuceniu nikotyny i tytoniu oraz powstrzymać Cię przed ponownym rozpoczęciem palenia.

Należą do nich plastry nikotynowe, gumy, pastylki i spraye. Leki na receptę, które pomagają zmniejszyć głód nikotynowy i inne objawy odstawienia, obejmują wareniklinę (Chantix) i bupropion (Zyban, Wellbutrin). Strona internetowa American Cancer Society, The Great American Smokeout jest dobrym źródłem informacji. Strona internetowa smokefree.gov również zawiera informacje i zasoby dla palaczy.

Dzwoniąc pod numer 1-800-QUIT-NOW (1-800-784-8669) lub 1-877-44U-QUIT (1-877-448-7848) można uzyskać dostęp do bezpłatnego programu poradnictwa telefonicznego w danym stanie. Przede wszystkim nie zniechęcaj się, jeśli nie uda ci się rzucić palenia za pierwszym razem. Uzależnienie od nikotyny jest nawykiem trudnym do przełamania. Następnym razem spróbuj czegoś innego. Opracuj nowe strategie i spróbuj ponownie. Dla wielu osób potrzeba kilku prób, aby w końcu rzucić nałóg.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Porady dotyczące rzucania palenia”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.