Pomoc i wsparcie w rzuceniu palenia lub tabaki

Liczba palaczy w naszym kraju systematycznie spada zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Większość palaczy i użytkowników snusu chce rzucić palenie. Badania pokazują, że 70–85 procent palaczy chce rzucić palenie, a niektórzy chcą pomocy w rzuceniu palenia.

Na rzucenie nigdy nie jest za późno – daj sobie szansę na lepsze samopoczucie lub wesprzyj kogoś, kto chce rzucić palenie. Kiedy rzucisz palenie, twoje ciało reaguje niemal natychmiast i zaczyna się regenerować. Tego samego dnia, w którym przestajesz palić, zaczyna się pozytywna zmiana w twoim ciele.

  • Po 20 minutach ciśnienie krwi i tętno spadły do ​​normalnego poziomu.
  • Po 8 godzinach zawartość tlenku węgla we krwi spadła i jest zbliżona do normy.
  • Już po 24 godzinach ryzyko zawału serca zaczęło się zmniejszać.
  • Po 2-12 tygodniach Twoje płuca i krążenie krwi działają lepiej.
  • Po 1 roku Twojemu organizmowi łatwiej jest przeciwdziałać przeziębieniom i innym chorobom.

Wskazówki dla tych, którzy chcą fipa

Przygotowania

– Określ odpowiednią datę zatrzymania

– Zmniejsz liczbę papierosów dziennie

– Zmień swoje nawyki, pal w innym czasie i miejscach

W przypadku zaprzestania palenia

– Jedz prawidłowo, aby czuć się jak najlepiej i jeść owoce

– Ruszaj się

– Nie pal ani jednego papierosa

– Nagradzaj się – zrób coś miłego za zaoszczędzone pieniądze

Jeśli masz nawrót

– Zastanów się, dlaczego znowu zacząłeś palić

– Bądź szczęśliwy w czasie, gdy nie paliłeś

– Spróbuj ponownie – nie poddawaj się

Badanie szpitalne NEXit – Rzucenie palenia przed operacją

Palenie nadal stanowi poważny problem zdrowotny w Szwecji, mimo że odsetek palaczy zmniejszył się. W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się negatywnemu wpływowi palenia na wyniki zabiegów chirurgicznych, m.in. w zakresie infekcji i gojenia ran. W związku z tym podejmowano różne próby skierowania palaczy do zaprzestania palenia przed planowanymi operacjami. Stworzenie dobrego i funkcjonującego łańcucha opieki od specjalizacji operacyjnych do podstawowej opieki okazało się jednak trudne.

Celem naszego projektu jest opracowanie i ocena efektu SMS-owego wsparcia rzucania palenia, do którego pacjenci mogą się przyłączyć bezpośrednio w związku z wizytą u operującego specjalisty. Umożliwia to pacjentowi łatwe rozpoczęcie rzucania palenia zaraz po podjęciu decyzji o zabiegu.

W badaniu zaadaptowaliśmy istniejącą 12-tygodniową interwencję rzucenia palenia opartą na SMS-ie dla pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym. Wsparcie zostanie najpierw przetestowane w badaniu pilotażowym w 2016 r. Następnie struktura zostanie zrewidowana przed przeprowadzeniem badania efektu RCT w 2017 i 2018 r. Ocena skoncentruje się zarówno na wynikach pacjentów, jak i na tym, jak personel je odbiera. zapoznaj się z obsługą SMS-ów.

Wcześniejsze badania wykazały, że wsparcie oparte na SMS-ach, które jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi rzucania palenia, które okazały się skuteczne – może być również wykorzystywane we wsparciu opartym na SMS-ach. Nasza grupa badawcza niedawno opracowała takie wsparcie i przetestowała je w większym badaniu RCT, które wykazało, że dwa razy więcej osób rzuca palenie dzięki temu programowi. http://www.ffzg.unizg.hr/iks/KorisniBrojevi.html

Czy muszę rzucić palenie przed operacją?

Operacja bezdymna ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów palących, którzy mają zostać poddani operacji. Szybsze gojenie się ran i zmniejszenie o połowę ryzyka powikłań po zabiegu. Skutki zdrowotne rzucenia palenia są liczne. Szpital akademicki i ortopeda biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Operacja bez dymu”.

Za kampanią „Operacja bez dymu tytoniowego” stoi ubezpieczenie pacjentów LÖF oraz szwedzkie gminy i rady hrabstw. U palaczy dotlenienie spada, co negatywnie wpływa zarówno na bliznowacenie, jak i angiogenezę. Skutkiem tego jest gorsze gojenie się ran i wolniejszy powrót do zdrowia po np. operacji stawu biodrowego i kolanowego.

Rzucenie palenia przed zabiegiem chirurgicznym zmniejsza o połowę ryzyko powikłań, takich jak problemy z sercem, płucami i gojenie ran. Wpływ na poważne powikłania wymagające intensywnej opieki jest jeszcze większy.

Kilka badań wykazało korzyści zdrowotne dla pacjentów, którzy rzucili palenie lub rzucili palenie przed operacją.

Pacjentom, którzy są palaczami, proponuje się pomoc w rzuceniu palenia, nie chodzi tu o przymus. Według badań naukowych, tymczasowa przerwa 4-8 tygodni przed operacją i 6 tygodni po operacji jest wystarczająca, aby znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań lub problemów z gojeniem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Pomoc i wsparcie w rzuceniu palenia lub tabaki”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.