Wyrostek robaczkowy to przypominająca woreczek rurka, która jest przymocowana do kątnicy, czyli pierwszego odcinka jelita grubego lub okrężnicy. Długość wyrostka robaczkowego wynosi średnio 10 centymetrów (około 4 cale). Jest on uważany za część przewodu pokarmowego (GI). Ogólnie uważa się, że wyrostek robaczkowy nie pełni żadnej istotnej funkcji w organizmie, ale może być częścią układu limfatycznego, zewnątrzwydzielniczego lub wewnątrzwydzielniczego.

Rak wyrostka robaczkowego powstaje, gdy zdrowe komórki w wyrostku zmieniają się i rozrastają poza kontrolą. Komórki te tworzą rozrost tkanki, zwany guzem. Guz może być nowotworowy lub łagodny. Guz nowotworowy jest złośliwy, co oznacza, że może rosnąć i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Inna nazwa raka wyrostka robaczkowego to rak wyrostka robaczkowego. Łagodny guz oznacza, że guz może rosnąć, ale nie będzie się rozprzestrzeniać.Rodzaje nowotworów wyrostka robaczkowego.

Istnieją różne rodzaje guzów, które mogą rozpocząć się w wyrostku robaczkowym:

Guz neuroendokrynny. Guz neuroendokrynny zaczyna się w komórkach produkujących hormony, które są normalnie obecne w małych ilościach w prawie każdym narządzie w organizmie. Może to być również nazywane guzem rakowatym. Guz neuroendokrynny zwykle zaczyna się w przewodzie pokarmowym lub płucach, ale może również wystąpić w trzustce, jądrach lub jajnikach. Guz neuroendokrynny wyrostka robaczkowego najczęściej występuje na końcu wyrostka. Około 50% wszystkich guzów wyrostka robaczkowego to guzy neuroendokrynne.

Rak wyrostka robaczkowego zwykle nie daje żadnych objawów, dopóki nie rozprzestrzeni się na inne narządy i często pozostaje niezauważony, dopóki nie zostanie wykryty podczas badania lub zabiegu wykonywanego z innego powodu. Guz neuroendokrynny wyrostka robaczkowego, który pozostaje ograniczony do obszaru, w którym się rozpoczął, ma duże szanse na skuteczne leczenie chirurgiczne. Dowiedz się więcej o guzach neuroendokrynnych przewodu pokarmowego.

Śluzaki wyrostka robaczkowego.

Śluzaki to obrzęki lub woreczki powstałe w wyniku obrzęku ściany wyrostka robaczkowego, zwykle wypełnione śluzem. Istnieje szereg łagodnych do złośliwych warunków, które mogą wystąpić w wyrostku robaczkowym do tworzenia mucocele. Dwa z tych stanów to torbielakogruczolaki śluzowe i torbielakogruczolaki śluzowe. Torbielakogruczolaki śluzowe są łagodne i nie rozprzestrzeniają się, i są podobne do polipów gruczolakowatych, które mogą rozwijać się w okrężnicy. poznaj dalsze informacje

Gdy znajdują się w wyrostku robaczkowym, mogą być całkowicie usunięte za pomocą operacji. Jednakże, jeśli wyrostek pęknie, komórki mogą rozprzestrzeniać się w jamie ciała i nadal wydzielać galaretowatą substancję zwaną mucyną do jamy brzusznej. Gromadzenie się mucyny może prowadzić do bólu brzucha, wzdęć i zmian w funkcjonowaniu jelit, w tym niedrożności (zablokowania) jelit. Mucynowe cystadenocarcinomas może mieć podobne skutki z mucyny w jamie brzusznej, ale są złośliwe, co oznacza, że mogą rozprzestrzeniać się do innych części ciała.

Gruczolakorak typu okrężnicy.

Gruczolakorak typu okrężnicy stanowi około 10% guzów wyrostka robaczkowego i zwykle występuje u podstawy wyrostka robaczkowego. Rak wyrostka robaczkowego wygląda i zachowuje się jak najczęstszy typ raka jelita grubego. Często pozostaje niezauważony, a diagnoza stawiana jest często podczas lub po operacji zapalenia wyrostka robaczkowego. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest zapalenie wyrostka robaczkowego, które może powodować ból brzucha lub obrzęk, utrata apetytu, nudności, wymioty, zaparcia lub biegunka, niezdolność do oddawania gazów, lub niska gorączka, która zaczyna się po innych objawów.

Gruczolakorak z komórek pierścienia sygnetowatego. Signet-ring komórek gruczolakoraka jest rzadkie i uważane za bardziej agresywne i trudniejsze do leczenia niż inne rodzaje gruczolakoraków. Jest on nazywany signet-ring komórek gruczolakoraka, ponieważ, pod mikroskopem, komórka wygląda jak to ma sygnet pierścień wewnątrz niego. Ten typ raka wyrostka robaczkowego jest również leczony podobnie jak rak jelita grubego.

 

Raki z komórek zarodkowych/ gruczolakoraki.

Raki z komórek zarodkowych mają cechy zarówno gruczolakoraków, jak i guzów neuroendokrynnych (oba opisane powyżej). Są one bardziej agresywne niż guzy neuroendokrynne, a leczenie jest często podobne do leczenia gruczolakoraka.

Paraganglioma. Jest to rzadki nowotwór, który rozwija się z komórek zwoju przyzwojowego, zbioru komórek pochodzących z tkanki nerwowej, które utrzymują się w małych depozytach po rozwoju płodowym (przed narodzinami). Paraganglia jest często spotykane w pobliżu nadnerczy i niektórych naczyń krwionośnych i nerwów, w tym w regionie głowy i szyi ciała. Ten typ guza jest zwykle uważany za łagodny i jest często skutecznie leczony poprzez całkowite chirurgiczne usunięcie guza. Dowiedz się więcej o paraganglioma.

U osób z rakiem wyrostka robaczkowego mogą wystąpić następujące objawy lub oznaki. Czasami u osób z rakiem wyrostka robaczkowego nie występują żadne z tych zmian. Przyczyną objawów może być też inny stan chorobowy, który nie jest nowotworem.

Zapalenie wyrostka robaczkowego, które jest zapaleniem wyrostka robaczkowego

  • Wodobrzusze, czyli płyn w jamie brzusznej
  • Wzdęcia
  • Ból w okolicy brzucha lub miednicy
  • Zwiększony obwód (wielkość talii), z lub bez uwypuklenia pępka
  • Zmiany w funkcjonowaniu jelit
  • Niepłodność, czyli niemożność posiadania dziecka.

 

Jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek zmiany, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Oprócz innych pytań, lekarz zapyta, jak długo i jak często doświadczasz objawu(ów). Ma to na celu pomóc w ustaleniu przyczyny problemu, co nazywane jest diagnozą. Jeśli zdiagnozowano raka, łagodzenie objawów pozostaje ważną częścią opieki i leczenia raka. Często rozpoczyna się je wkrótce po postawieniu diagnozy i kontynuuje przez cały okres leczenia. Może to być nazywane opieką paliatywną lub opieką wspierającą. Pamiętaj, aby porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej o objawach, których doświadczasz, w tym o wszelkich nowych objawach lub ich zmianie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Dodatek Rak”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.