Dlaczego upadki są szczególnie niepokojące dla osób starszych?

Każdy może mieć upadek, ale upadki są poważnym problemem zdrowotnym dla osób starszych (w wieku 65 lat i starszych).Upadki są główną przyczyną niezamierzonych obrażeń u starszych Australijczyków. Wraz ze starzeniem się naszej populacji i wzrostem liczby osób starszych wzrasta prawdopodobieństwo większej liczby upadków i hospitalizacji związanych z upadkiem.

Prawie 1 na 3 starszych Australijczyków doświadczył upadku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Spośród nich 1 na 5 wymaga hospitalizacji.Nawet jeśli upadki nie powodują kontuzji, często powodują utratę zaufania u starszej osoby i prowadzą do ciągłego strachu przed upadkiem.

Z czasem może to prowadzić do ograniczenia ruchów osoby i ograniczenia aktywności, co dodatkowo zwiększa ryzyko upadku.Większości upadków można jednak zapobiec, a ryzyko obrażeń można zmniejszyć. Dzięki motywacji, zdrowym nawykom i świadomości, jak zmniejszyć ryzyko, wszyscy możemy odegrać swoją rolę w zapobieganiu upadkom osób starszych.

Dlaczego starsi ludzie mogą upaść?

Jeśli ktoś upada, to niekoniecznie dlatego, że nie jest skoncentrowany lub jest niezdarny. Powody, dla których starsi ludzie mogą mieć upadek, obejmują:Zmiany w cieleNasze ciała zmieniają się stopniowo i przez wiele lat w ramach normalnego procesu starzenia.

Z wiekiem możesz zauważyć: problemy z równowagą, takie jak uczucie niestabilności podczas chodzenia słabsze mięśnie, które np. utrudniają podnoszenie stóp podczas chodzenia słabszy wzrok, co oznacza, że ​​nie widzisz tak wyraźnie lub masz trudności z nagłymi zmianami światła lub odblaskami wolniejsze czasy reakcji nowe problemy zdrowotne, takie jak nietrzymanie moczu

(problemy z oddawaniem moczu lub jelit) lub demencjaZmiany te mogą być spowodowane normalnym starzeniem się lub mogą być spowodowane chorobą lub stanem. Mogą wpływać na sposób, w jaki się poruszamy — a czasami mogą spowodować upadek.Niebezpieczeństwa w domu i wokół niegoPrawie 2 na 3 upadki zdarzają się w domu i wokół niego.

Typowe zagrożenia domowe obejmują: słabe oświetlenie niebezpieczne obuwie, takie jak luźne kapcie lub wąskie obcasy śliskie powierzchnie, takie jak mokre lub wypolerowane podłogi lub rozlane zagrożenia potknięciami, takie jak dywaniki, maty podłogowe i przewody elektryczne schody i nierówne powierzchnie

Zaniedbywanie ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia

Osoby starsze, które nie są aktywne fizycznie lub nie są sprawne fizycznie, mają zwykle gorszą równowagę i słabsze mięśnie, co zwiększa prawdopodobieństwo ich upadku. Nieodpowiednie odżywianie i nie picie wystarczającej ilości wody może również utrudnić im bycie wystarczająco silnym, aby bezpiecznie się poruszać.

Jakie są inne czynniki ryzyka upadku?Pewne warunki zwiększają prawdopodobieństwo upadku osoby. Obejmują one: Historia poprzednich upadków — jeśli upadłeś więcej niż raz w ciągu ostatnich 6 miesięcy, jest bardziej prawdopodobne, że upadniesz ponownie. Niskie ciśnienie krwi — osoby starsze z naturalnie niskim ciśnieniem krwi mogą odczuwać zawroty głowy, zawroty głowy lub niepewność podczas ruchu. wspolniedlazdrowia.com

Niedociśnienie ortostatyczne (ortostatyczne) — w tym stanie ciśnienie krwi spada, gdy ktoś zmienia pozycję, na przykład z siedzenia do stania. Starsze osoby z niedociśnieniem ortostatycznym — naturalnym lub spowodowanym działaniem niepożądanym leku — są bardziej narażone na upadek. Nietrzymanie moczu

— może być konieczne częste śpieszenie się do toalety, co zwiększa ryzyko upadku, szczególnie w nocy. Udar, choroba Parkinsona i zapalenie stawów — te stany zmieniają sposób poruszania się i utrudniają szybką reakcję i powstrzymanie się, jeśli się potkniesz. Cukrzyca — zmiany poziomu cukru we krwi mogą powodować uczucie omdlenia.

Cukrzyca może również wpływać na wzrok i zmniejszać czucie w stopach i nogach.

Depresja — osoby starsze z depresją mogą przyjmować lek, który może zwiększyć ryzyko upadku Choroba Alzheimera i inna demencja — osoby starsze z demencją mogą stać się mniej świadome swojego otoczenia i mniej zdolne do szybkiego reagowania.Chociaż osteoporoza – charakteryzująca się cienkimi, słabymi kośćmi

– nie jest czynnikiem ryzyka upadków, jeśli ktoś upadnie, istnieje większe prawdopodobieństwo złamania lub złamania kości.Kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli miałeś upadek – nawet jeśli czujesz się dobrze. Upadki mogą sygnalizować dowolny z szeregu problemów zdrowotnych, w tym nowy problem medyczny, efekt uboczny leków, problemy z równowagą lub osłabienie mięśni .

Twój lekarz może zasugerować sposoby zmniejszenia ryzyka upadku w przyszłości.Dobrym pomysłem jest również regularne wizyty u lekarza. Pomaga to zapewnić, że wszelkie obawy, które możesz mieć, zostaną rozwiązane, zanim przyczynią się do poważniejszego upadku w przyszłości.ZNAJDŹ USŁUGĘ ZDROWIA

— Wyszukiwarka usług może pomóc w znalezieniu lekarzy, aptek, szpitali i innych usług zdrowotnych.ZAPYTAJ LEKARZA — Przygotowujesz się do wizyty? Skorzystaj z Kreatora pytań, aby uzyskać ogólne wskazówki, o co zapytać swojego lekarza lub specjalistę.Jak leczy się upadki?Jeśli miałeś upadek lub obawiasz się ryzyka upadku, lekarz może zasugerować następujące interwencje.

Suplementy witaminy D i wapniaTwój lekarz może zasugerować przyjmowanie suplementów witaminy D i wapnia. Pomoże to poprawić zdrowie kości i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że upadek spowoduje złamanie. Przegląd lekówNiektóre leki powodują działania niepożądane, takie jak senność, splątanie, chwiejność lub zawroty głowy.

Ponieważ te działania niepożądane mogą zwiększać ryzyko upadku, lekarz lub farmaceuta może przeprowadzić przegląd leków, aby sprawdzić, czy potrzebne są zmiany.Ocena podologicznaStarzenie się powoduje zmiany w stopach, które mogą zmienić sposób chodzenia i naszą równowagę.

Jeśli masz bolesne lub opuchnięte stopy od chodzenia lub odczuwasz inne objawy, takie jak mrowienie lub mrowienie lub mrowienie, skontaktuj się z podiatrą, aby uzyskać poradę, jak poprawić krążenie, zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć ból nóg i stóp.Ocena wzroku i operacja zaćmy

Wczesne wykrycie jakichkolwiek problemów z oczami może powstrzymać ich pogorszenie.

Skontaktuj się ze swoim optometrystą lub lekarzem, aby sprawdzić swoje oczy. Jeśli masz problemy z widzeniem z powodu zaćmy, operacja ich usunięcia pomoże Ci zmniejszyć prawdopodobieństwo przyszłych upadków i złamań.Ochraniacze bioderOsoby starsze są szczególnie podatne na złamania biodra, które są najczęstszym urazem spowodowanym upadkiem.

Zastanów się, czy ochraniacze bioder mogą być dla Ciebie odpowiednie. Są one umieszczane w specjalnej bieliźnie i umieszczane na biodrach, aby chronić je w przypadku upadku. Zmniejszają prawdopodobieństwo złamania biodra, szczególnie u osób z osteoporozą lub często upadających.Jak można zapobiegać upadkom?

Istnieje wiele praktycznych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków, w tym:Zmiany stylu życia Utrzymuj aktywność fizyczną. Bez względu na wiek postaraj się wykonywać co najmniej 30 minut aktywności 5 razy w tygodniu, aby wzmocnić i poprawić równowagę. Odpowiednie zajęcia obejmują programy tai chi, taniec i ćwiczenia grupowe.

Jedz zdrowo. Ciesz się szeroką gamą potraw i napojów, szczególnie podczas upałów. Suplementy diety mogą pomóc, jeśli jesteś bardzo szczupły. Wstań powoli po położeniu się lub siedzeniu, aby zapobiec zawrotom głowy związanym z postawą.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Dlaczego upadki są szczególnie niepokojące dla osób starszych?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.