W jaki sposób można uzyskać świadectwo energetyczne dla starszych budynków

Kategoria:

Przepisy w naszym kraju coraz większy nacisk kładą na kwestie związane ze zmniejszeniem ilości zużywanej energii. Z tego też powodu od jakiegoś czasu zaczęły obowiązywać świadectwa energetyczne, których główną rolą jest określenie tego, jak dużo energii zużywane zostaje przez budynek. Będzie to dotyczyło wszystkich obszarów, zarówno chłodzenia latem i grzania zimą, jak też wentylacji, oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej. A zapotrzebowanie energetyczne bardzo się niekiedy różni, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie.

Słabo ocieplone ściany czy niezbyt szczelne okna powodują ogromnie dużo strat, co z jednej strony się przekłada na wyższe rachunki do płacenia, a z drugiej na niepotrzebne wykorzystywanie cennych zasobów. W świetle obowiązujących przepisów świadectwa energetyczne muszą posiadać wszystkie obiekty wybudowane po roku 2009, żadne ustępstwa tu nie występują. świadectwo energetyczne dla starych budynków podczas normalnego użytkowania nie jest niezbędne, ale jeżeli ktoś planuje sprzedać albo wynająć dom, to obowiązkowe będzie przejście audytu. Bowiem nie można wynajmować czy sprzedawać nieruchomości, które nie posiadają takiego świadectwa.

Jeżeli ktoś tego nie dopilnuje, to może się narazić na dość pokaźną grzywnę, która wynieść może nawet do pięciu tysięcy złotych. Identyczne konsekwencje będą czekały osobę, która przy audycie podała nieprawdziwe dane. Jeżeli ktoś się zastanawia Gdzie uzyskać świadectwo energetyczne, to raczej nie powinien mieć dużych problemów z wyszukanie odpowiednich osób do tego. Tego typu certyfikaty mogą wystawiać wyłącznie specjaliści posiadający odpowiednie umiejętności i wiedzę, ale też i są do tego uprawnione. Wykonanie audytu będzie się wiązać z określonymi kosztami, które zależą od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest rozmiar ocenianego budynku, im będzie on większy, tym więcej będzie trzeba zapłacić. Ale bierze się też pod uwagę stan techniczny, wyposażenie oraz lokalizację. Ceny rozpoczynają się od około trzystu złotych za nieduże mieszkanie do nawet paru tysięcy przy wielorodzinnych blokach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “W jaki sposób można uzyskać świadectwo energetyczne dla starszych budynków”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.