Walory oraz właściwości instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne generują prąd, jaki posiada pokaźniejszą częstość aniżeli ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd też zawsze w pierwszej kolejności wyczerpuje się prąd pochodzący z instalacji, a następnie stosuje się dopiero prąd z sieci. Zdarza się jednakże, że pojawia się nadmiar prądu, jaki jest niewykorzystywany. To naturalnie dzięki stosowaniu specjalnych liczników dwukierunkowych wolno z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej.

Polska ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi klarownie, że nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej działalności. I tutaj pojawia się pojęcie: prosument czyli podmiot, który jest jednocześnie wytwórcą energii (fotowoltaicznej) jak oraz jej konsumentem – więcej na domenie instalacje fotowoltaiczne Kraków. W sytuacji, kiedy produkowany prąd jest niewystarczający wolno pobierać go z sieci publicznej.

Struktury fotowoltaiczne on-grid nie żądają stosowania specjalistycznych akumulatorów, a to oddziałuje na obniżenie kosztów montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to ciekawe rozwiązanie, jakie zezwala oszczędzić wiele pieniędzy. Prócz możliwości wysyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE napomyka również o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering). W praktyce świadczy to, że posiadacz mikroinstalacji ma szansę przesłania nadwyżki energii do sieci i odebrania jej w ciągu jednego roku.

Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a też odebrać ją kiedykolwiek zechce. Profesjonalnie nazywa się to bilansowaniem rocznym energii. Będzie to nic innego jak kalkulowanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. To naturalnie dzięki takiemu rozwiązaniu można uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Ponadto instalacja fotowoltaiczna ma prawo mieć też wyjątkowy licznik, który pozwala analizować wykresy wyczerpywania energii.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Walory oraz właściwości instalacji fotowoltaicznych”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.