Czy zamiana skrzyni biegów jest kłopotliwa?

Konstrukcja skrzyni biegów jest dosyć skomplikowana. W jej obudowie jesteśmy w stanie znaleźć trzy wały: sprzęgłowy, główny oraz pośredni. Moc silnika jest przekazywana na wałek sprzęgłowy, który przekazuję ją za pośrednictwem kół zębatych na wał pośredni. Na wale okólnym oraz kluczowym znajdują się kolejne koła zębate, odpowiadające za zmianę biegów. Cały układ ma obowiązek posiadać dobre smarowanie. Stosuje się do tego dobry olej przekładniowy. W starszych skrzyniach w szeregu przypadków można było się spotkać z przełożeniem otwartym. Będzie to wałek sprzęgłowy łączny z wałkiem kluczowym. Pomiędzy nimi nie zachodzi żadna zmiana prędkości pracy układu.

Wiele osób zastanawia się także, czym jest nadbieg. Jest to mechanizm, który powoduje, że szybkość wałka głównego jest pokaźniejsza niż sprzęgłowego. Zdarzają się skrzynie, gdzie następuje więcej niż jeden nadbieg. Są one bardzo przydatne w samochodach, bo zapewniają długodystansową jazdę bez zmiany biegu oraz zminimalizowanie spalania samochodu – zapoznaj się z https://skrzyniezajac.pl. Ze względu na swoją budowę cały mechanizm waży około 40 kg. Większa część posiadaczy aut personalnych po uszkodzeniu silnika lub skrzyni biegów uważa, iż pojazd nadaję się tylko na złom. Nie musimy zapominać, że w dzisiejszych czasach oba te podzespoły są cząstkami, które jesteśmy w stanie zmienić w niemal dowolnym warsztacie samochodowym. Jeżeli zdecydujemy się na prywatną wymianę skrzyni, powinniśmy zwrócić wzmiankę na kilka bardzo istotnych szczegółów.

Po pierwsze, gdzie taką skrzynię należy kupić. Jeżeli posiadamy starszy samochód, nie będzie dla nas popłatne kupno odkrywczej skrzyni, albowiem jej cena może niewiele się różnić od całego samochodu. Wielokrotnie wobec tego warto rozejrzeć się po okolicznych szrotach, innymi słowy sklepach z używanymi częściami samochodowymi. Przed wymianą musimy się zabezpieczyć w sporą ilość rozmaitych kluczy nasadowych oraz oczkowych. Niezbędny także może okazać się kanał. W co niektórych samochodach zamiana skrzyni biegów bez kanału nie jest możliwa. Na wymianę musimy poświęcić około dwóch dni. Jeśli posiadamy zręczności równe obeznanemu mechanikowi, czas ten będzie krótszy.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Czy zamiana skrzyni biegów jest kłopotliwa?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.