Jakie są najczęściej wybierane gatunki naturalnych choinek

Jedną z głównych tradycji na Boże Narodzenie są choinki. Całkiem niedawno jeszcze najpopularniejsze były głównie plastikowe, bo podobno miały być trwałe, ładne i ekologiczne. Jednak z trwałością bardzo różnie bywa, wygląd również nie zawsze jest idealny, a o kwestiach ekologicznych nawet nie ma co pisać. Z takich też powodów coraz większa ilość osób podejmuje decyzję o zakupie naturalnych choinek, jakie mają liczne zalety w stosunku do plastikowych. W pierwszej kolejności zapewniają wspaniałą atmosferę w domu, zapach żywicy pozwoli się poczuć jak w prawdziwym lesie. Dużą rolę odgrywa również kwestia dbania o przyrodę. Część osób może twierdzić, że przecież wycinane są drzewka, więc ma to znaczenie dla przyrody. Ale prawdziwe to nie jest, bo choinki są uprawiane w specjalnych hodowlach, jakie w żaden sposób nie wpływają na naturalne środowisko.

Aktualnie pośród najpopularniejszych drzewek wyróżnić można cztery podstawowe gatunki. Całkiem niedawno jeszcze bardzo chętnie wybierany był świerk pospolity. Popularność tego gatunku brała się przede wszystkim z niskiej ceny, lecz również i faktu, że pozostałych gatunków nie było tak dużo. Jednak dużym minusem świerków są szybko opadające igły, jeżeli nawet zadba się odpowiednio o drzewko. Z tego też powodu obecnie zaczął on tracić na zainteresowaniu, które zdobywa za to świerk kłujący. Jak sugeruje jego nazwa posiada on mocno kłujące, ostre igły, które jednak znacznie dłużej trzymają się na gałęziach. Kłujące świerki mają lekko srebrny, ciekawy kolor, a dodatkowo wydzielają bardzo żywiczny, intensywny aromat.

W części regionów kraju, w szczególności na Śląsku, sporym zainteresowaniem cały czas się cieszy sosna, lecz ma ona specyficzny wygląd, jaki nie każdemu się będzie podobał. Natomiast nie ma chyba osoby, jakiej nie podobałaby się jodła kaukaska hurt częstochowa. Gatunek ten sprowadzony został z gór Kaukazu, i obecnie jest chyba najczęściej wybierany przed Bożym Narodzeniem. Głównie z tego powodu, że ma stosunkowo długie, miękkie igliwie, które przy zadbaniu w odpowiedni sposób o drzewko praktycznie nie będą opadać.

Gałęzie są też gęste i symetrycznie rozłożone, przez co choinki te prezentują się bardzo ładnie. Przy kupnie takiej jodły liczyć się trzeba z trochę większymi wydatkami, jednak wyjątkowy wygląd i trwałość przez kilka miesięcy są tego zdecydowanie warte. Bez względu na to, jaki gatunek się wybierze po kupnie pamiętać trzeba o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze ważne jest, żeby do chwili przyniesienia do domu choinki cięte hurt częstochowa były trzymane w chłodnym miejscu, optymalnie na tarasie albo w ogródku. Wtedy bez żadnego problemu dotrwają do samych świąt, a później przez jakiś czas jeszcze zachowają odpowiedni wygląd. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nie ustawiać drzewka od razu w pokoju, tylko pozwolić mu się zaaklimatyzować dobę lub dwie w miejscu o przejściowej temperaturze. Może to być piwnica czy garaż, istotne jest aby było chłodniej niż w domu. Przy ubieraniu choinkę obowiązkowo należy włożyć do wody, bez tego drzewko bardzo szybko uschnie. Drzewko powinno stać z dala od ciepłych miejsc, czyli grzejników czy kaloryferów.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Jakie są najczęściej wybierane gatunki naturalnych choinek”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.