Jak odkurzać: najlepsze wskazówki, jak szybko i skutecznie sprzątać?

Myślisz, że już wiesz, jak odkurzać? Pomyśl jeszcze raz – jest coś więcej niż tylko przesuwanie odkurzacza po podłodze. Przedstawiamy Ci całą metodę, którą możesz zastosować, aby wykonać pracę skutecznie i szybko.

Wszystkim nam wydaje się, że wiemy, jak odkurzać. Podłączamy go do prądu i włączamy, duh! Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste, na jakie wygląda. Albo ujmując to inaczej: jeśli pofatygujesz się, by odkurzać prawidłowo, rezultaty będą zdecydowanie inne niż w przypadku metody plug-and-play, którą stosuje większość z nas. Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące odkurzania i ciesz się czystszymi podłogami oraz odkurzaczem, który posłuży Ci dłużej.

1. PRZYGOTUJ SIĘ DO ODKURZANIA

Najpierw: podnieś wszelkie duże kawałki leżące na ziemi(spinki do włosów, kawałki szkła), które będzie wciągał twój odkurzacz, następnie sprawdź czy pojemnik odkurzacza lub worek są puste. Tylko to da ci lepsze wyniki.

Następnie opracuj, której przystawki chcesz użyć najpierw – ponieważ zawsze powinieneś wykonać pracę z przystawką przed odkurzaniem za pomocą głównej głowicy (zobacz więcej).

Jeśli, tak jak my, używasz głównej głowicy odkurzacza i narzędzia do czyszczenia szczelin, a nigdy nie wypróbowałeś tych innych “dziwnie wyglądających głowic szczotek”, nie jest to zły pomysł, aby dowiedzieć się, do czego one służą (nie ma lepszego momentu niż teraz).

2. POZNAJ SWOJE PRZYSTAWKI DO ODKURZACZA

Jesteś winny tego, że zawsze używasz tego samego programu w zmywarce? Nigdy nie zmieniasz ustawienia pralki na “szybkie”? Zastanawiasz się nad wszystkimi sprzętami z wyjątkiem końcówek do odkurzacza? Tak, my też.

Ale różne przystawki do odkurzacza są zaprojektowane tak, aby dawać najlepsze/najszybsze rezultaty na wszystkich powierzchniach, z którymi będziesz się mierzyć, więc poznanie, która jest która, jest naprawdę warte zachodu.

Główna głowica: przystawka do odkurzacza kanistra, której bez wątpienia używasz najczęściej. Może być napędzana silnikiem do głębokiego czyszczenia; może mieć funkcję podnoszenia do dywanów; może mieć funkcję sztywnej szczotki do twardych podłóg. Czy to naprawdę wymaga dalszych wyjaśnień?

Szczeliniarka: wiesz, ta krótka, chuda z zagiętą końcówką. Użyj jej, aby dostać się do rogów, wzdłuż górnej części listew przypodłogowych, za kaloryferami… Prawdopodobnie jest to jedno z dwóch najlepszych narzędzi.

Przedłużacz: jak szczelinówka, ale znacznie dłuższy, bez zagiętej końcówki i można do niego zamontować inne głowice. Dla sięgania pajęczyn na suficie.

Szczotka do odkurzania: mała, okrągła szczotka, przeznaczona do delikatnego odkurzania, na przykład wzdłuż malowanych parapetów, których nie chcesz porysować, wokół książek, których nie chcesz zasysać, lub na abażurach, które nieuchronnie zbierają kurz.

Narzędzie do tapicerki: wygląda jak mała, nie-wyposażona wersja głównej głowicy. Zawsze myśleliśmy, że służy do odkurzania w małych szczelinach, ale kiedy przyjrzeliśmy się bliżej, zdaliśmy sobie sprawę, że ma ona pasek z tkaniny wyłapujący kłaczki, który przydaje się podczas odkurzania tapicerki.

Przystawka do odkurzania mebli zwierząt domowych: możesz już mieć odkurzacz dla zwierząt domowych i ich sierści, który może mieć tę przystawkę w zestawie. Idealny do radzenia sobie z łóżkiem Twojego psa/kota, niektóre mogą być również używane na nich. Jeśli Ci pozwolą.

Przystawka do materacy: ten zgrabny mały dodatek jest przeznaczony do pozbycia się roztoczy z materaców naprawdę skutecznie. Wygląda jak znacznie węższa wersja narzędzia do tapicerki.

3. PODŁĄCZ ODKURZACZ DO WŁAŚCIWEGO GNIAZDKA

O tak, jest takie właściwe gniazdko. Mówiąc najprościej, jest ono przy drzwiach wychodzących z pokoju. Chodzi o to, że podłączasz odkurzacz przy drzwiach, zaczynasz po przeciwnej stronie pokoju i odkurzasz swoją drogę z powrotem tak, że kończysz znowu przy gniazdku. W teorii, to zostawi twój dywan czysty.

4. WYBIERZ ODPOWIEDNIE USTAWIENIE MOCY ODKURZACZA

Delikatne ustawienie dla nieutwardzonych lub delikatnych materiałów; tryb mocy dla stałych dywanów; pasek bijaka “włączony”, gdy trzeba dać brudowi dodatkowe szturchnięcie w górę. Korzystanie z różnych ustawień to sposób, w jaki Twój odkurzacz powinien być używany, więc wykorzystaj je dobrze.

5. JAK ODKURZAĆ ZASŁONY I ŻALUZJE

Używając szczotki do kurzu i ustawiając odkurzacz na tryb delikatny lub niską moc, starannie odkurzaj zasłony i rolety od góry w dół, zwracając szczególną uwagę na górne 10 cm, gdzie znajduje się najwięcej kurzu.

Dodaj tę czynność do rutynowego odkurzania raz w miesiącu, aby Twoje zasłony wyglądały (prawie) jak po czyszczeniu chemicznym.

6. JAK ODKURZYĆ DYWAN

Dlaczego najpierw dywany? Jeśli najpierw wyczyścisz dywan, a następnie odłożysz go na bok, nie będziesz rozprzestrzeniać żadnego brudu z dywanu po swoich podłogach.

Po pierwsze, sprawdź etykietę pielęgnacyjną, aby uzyskać wszelkie instrukcje i ostrzeżenia dotyczące odkurzania. Następnie, weź go na zewnątrz i delikatnie go wytrzep – ale z dala od domu, bo kurz pójdzie prosto z powrotem do środka.

Weź go z powrotem do środka, połóż go płasko i stań z szeroko rozstawionymi stopami na dywanie, odkurzając między nimi, uważając, aby nie odkurzyć żadnych delikatnych wykończeń. Następnie po prostu zwiń go w rulon i odłóż na bok, podczas gdy ty będziesz odkurzać swoje podłogi. Możesz też zostawić go gdzieś na zewnątrz, aby poddać go działaniu promieni UV, które zabije wszelkie bakterie i odświeży go.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opinie

There are no reviews yet.

Be the first to review “Jak odkurzać: najlepsze wskazówki, jak szybko i skutecznie sprzątać?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.